poniedziałek, 17 grudnia 2012

Audiobooki



   Zapraszamy do naszej biblioteki po audiobooki, czyli książki mówione. Zakupiliśmy dla Was 5 części przygód Grega Heffleya, znanego z książek z serii pt. "Dziennik cwaniaczka". 
   Greg przeżywa trudne chwile, zarówno
w gimnazjum, do którego właśnie trafił oraz
w domu, gdzie problemów przysparza  mu starszy brat.

  
   Seria ta cieszy się dużym powodzeniem, głównie ze względu na humor, którym przesiąknięta jest cała seria.
Audiobooki zostały wydane przez naszą Księgarnię. Lektorem jest Wit Apostolakis-Gluziński.
Dane techniczne: 
  • płyta cd, 
  • format mp3,
  • czas trwania: około 2 godzin (każda płyta)

Polecamy!


poniedziałek, 10 grudnia 2012

Mikołajki z Mikołajkiem

   To juz kolejna edycja grudniowych spotkań z Mikołajkiem. Ten francuski chłopiec urodził się w Paryzu
w 1960 roku, a jego ojcem był René Goscinny. To własnie Goscinny wymyślił humorystyczne opowiesci, w których prym wiedzie Mikołajek i jego przyjaciele o jakże barwnych  imionach: Godfryd, Alcest, Kleofas, Euzebiusz, Rufus, Ananiasz.
Ilustracje do książek o tym bohaterze stworzył Jean-Jacques Sempé.

  Z okazji Mikołajek w bibliotece organizowane są konkursy: z wiedzy o Mikołajku, bohaterze serii książeczek oraz konkursy mikołajkowe. Największą popularnością cieszy się konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy, który w tym roku wygrała Gabrysia Skrzynkowska z VI b. Po pietach deptała jej Ola Uchacz, która walczyła dzielnie do samego końca. 

Na kolejną edycję zapraszamy równo za rok! Szykujcie już klej i bibułę:)






wtorek, 4 grudnia 2012

Dni Patrona Szkoły w bibliotece

   Listopad to miesiąc poświęcony naszym patronom, czyli polskim olimpijczykom, i z tej okazji organizowanych jest mnóstwo konkursów. Nasz wkład w świętowanie był również duży! Spójrzcie na te skupione tłumy...
Główną nagrodę zgarnęła Ala Dolińska z VI a! Gratulujemy:)




piątek, 30 listopada 2012

Do czego służą książki?

Mam nadzieję, że na pytanie postawione w tytule, wszyscy odpowiedzą: do czytania! Ci, którzy nie lubią czytać (chociaż ja nie znam takich osób, a Wy?...) mogą zainspirować się pomysłami różnych artystów i rzemieślników na wykorzystanie książki.








źródło: http://www.offbeatearth.com/dont-like-reading-other-uses-for-books/

czwartek, 15 listopada 2012

Jak założyc klub gier planszowych?

   Spotkania klubu odbywają się w bibliotece szkolnej. Twoja grupa powinna liczyć od 3 do 6 osób. Zbierz swoja drużynę i przyjdź do biblioteki, wspólnie ustalimy termin spotkań. Zastanów się nad nazwą klubu, czasem spotkań i składem drużyny.





poniedziałek, 12 listopada 2012

Klub gier planszowych!



Lubisz gry planszowe? Zapraszamy do biblioteki szkolnej i przyłączenia się do już działających klubów (mamy ich już 4!) lub stworzenia własnego zespołu. Wśród gier, które są do Waszej dyspozycji znajdziecie m.in. „Drakona”, „Rancho”, „Carcassonne”, „Slavikę” czy „Sabotażystę”. 


 
     W tej chwili największą popularnością cieszy się gra „Drakon”, bardzo zasłużenie zresztą, bo ta planszówka otrzymała w 2004 roku tytuł „Gry Roku”  Jakie są jej zasady? Smoczyca Drakon uwięziła grupę bohaterów, która próbowała wkraść się do jej jamy w poszukiwaniu kosztowności. Jednak, zamiast ich od razu zjeść, smoczyca zdecydowała się trochę pobawić ze śmiałkami. Pierwszy z więźniów, który zgromadzi 5 sztuk złota  zostanie uwolniony...Jako jeden ze złapanych bohaterów musisz ścigać się przez pokrętny, magiczny labirynt, zbierając złoto, jednocześnie zastawiając na przeciwników pułapki i w miarę możliwości krzyżując im plany.  Ostatecznie nie musisz wyprzedzić smoka, wystarczy że wyprzedzisz rywali...(opis ze strony http://www.rebel.pl)


 Jak działają kluby? Co trzeba zrobić, aby rozegrać partię gry w bibliotece szkolnej?  O tym w następnej notce!




piątek, 2 listopada 2012

W naszej bibliotece rekordy popularności bije...


...książka pod tytułem "Mityczne potwory", wydana przez Muzę w 2007 roku. Tytuł ten wypożyczany jest na każdej przerwie, przeglądany z wypiekami na twarzy, i wciąż przyciąga do siebie spragnionych wrażeń czytelników. Im straszniejsza postać z mitu czy legendy, tym lepiej... To nad tą pozycją toczą się niekończące się dysputy: "Który stwór ma największą siłę?" "Który jest niepokonany?"





  Aleks stawia na  Fenrira, czyli ogromnego wilka pochodzacego z mitologii skandynawskiej.            Ów Fenrir, gdy ziewał dolną szczęka dotykał ziemi a górną... nieba. Hmmm...
Michał nie potrafi się zdecydować pomiędzy Ptakiem Burzy a Wiwerną. Za Ptakiem Burzy przemawia wielkość, ogromne szpony, no i to, że zjada wieloryby!  Atrybutem Wiwerny jest z kolei ogromna siła.
  I tak od lat, kwestia ta pozostaje nierozstrzygnięta a książka pt. "Mityczne potwory"jest niekwestionowanym przebojem szkolnej biblioteki.

poniedziałek, 29 października 2012

Strrrraszne książki

   Halloween już tuż, tuż. O tej zabawie, jak co roku, przypominają dyniowe potwory straszące na szkolnym korytarzu;) Ale żeby w pełni przygotować się do świętowania, nie wystarczy kostium kościotrupa i lampion z pomarańczowej dyni. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia atmosfera ze szczyptą horroru...

   Oto propozycje książek, które zmrożą Wam krew w żyłach. Ostrzegam, by nie czytać ich po zmierzchu.


Otfried Preussler                                                                                             "Krabat"
                                                                                                                          Czternastoletni Krabat miewa dziwne sny: nieznany głos uporczywie namawia go do wizyty w młynie na Koźlim Brodzie. Miejsce to okazuje się niezwykłe: młynarz po zapadnięciu zmroku zamienia się w jednookiego czarnoksiężnika, który paktuje z ciemnymi mocami, a swych czeladników zaznajamia z tajnikami czarnej magii. Za opanowanie nadludzkich mocy płaci się jednak bardzo wysoką cenę...

   Autor Krabata oparł fabułę na popularnej łużyckiej legendzie; mroczna atmosfera, niesamowite przygody i ciężar tajemnicy - to cechy, które swoimi korzeniami sięgają ludowych baśni z terenów polsko-niemieckiego pogranicza. Ta niesamowita historia trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony.

Joseph Delaney
"Zemsta czarownicy"

    Thomas Ward, siódmy syn siódmego syna, zostaje oddany do terminu  u miejscowego stracharza. Praca jest ciężka, mistrz surowy, a wielu wcześniejszych uczniów nie podołało trudom nauki. Thomas musi się nauczyć przepędzać duchy, poskramiać czarownice i więzić boginy. Kiedy jednak niechcący uwalnia Mateczkę Malkin, najgorszą wiedźmę w Hrabstwie, zaczyna się koszmar...



Sommer-Bodenburg Angela
"Wampirek"

   Pierwsza z niezwykle popularnego na świecie cyklu historii o niecodziennej przyjaźni dzieci ludzkich i wampirzych. Rozpoczyna się w pokoju dziesięcioletniego Antosia, wielbiciela przerażających opowieści o wampirach, trollach i innych straszydłach. Pod nieobecność rodziców chłopca w otwartym oknie ląduje nieoczekiwany gość, najprawdziwszy wampir. Okazuje się, że ma na imię Rydygier, mieszka w starym grobowcu i jest młodym, ledwie stu pięćdziesięcioletnim wampirkiem. Antosiowi w pierwszej chwili niełatwo jest pokonać niechęć - wampiry niemiłosiernie śmierdzą - i strach, musi bowiem udowodnić, że jego krew nie nadaje się do spożycia. Powoli jednak ta przedziwna znajomość zamienia się w prawdziwą przyjaźń. Wampirek jest pasjonującą opowieścią o tolerancji, odwadze i ofiarności. Znakomity pomysł, wartka narracja i wyraziste sylwetki bohaterów przesądziły o olbrzymim sukcesie książki wszędzie tam, gdzie się już ukazała.


Cornelia Funke
"Dwie małe czarownice"

  Lilli ma bzika na punkcie magii. Jej przyjaciółka Rosanna powoli traci cierpliwość. Zbliża się Noc Walpurgii - święto czarownic. Lilli namawia Rosannę, by wraz ze swym kocurem Ramzesem wzięła udział w małej uroczystości i wykonała z nią taniec czarownic. Dziewczynki świetnie się bawią, gdy oto nagle zjawia się przed nimi... prawdziwa czarownica! Na jad ropuchy i wiedźmoślinkę! Co teraz będzie?

_________________________________________________________________________

   Czytałam "Zemstę czarownicy" i przyznaję, że niektóre fragmenty były  przerażające. Naprawdę jest to książka dla czytelników o mocnych nerwach. Z chęcią sięgnę po "Krabata", bo i opis zachęcający i okładka przepiękna! Taka mroczna i inna niż większość tego, co możemy zobaczyć na półkach w księgarni.

   Młodsze dzieci mogą zapoznać się  z dwiema ostatnimi pozycjami, by sprawdzić, czy świat czarownic i wampirów ich zainteresuje. Do kompletu można dorzucić jeszcze "Malutką czarownicę" Otfrieda Preusslera.

Miłej lektury!

sobota, 27 października 2012

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   Październik to miesiąc, w którym biblioteki szkolne mają swoje święto. Ustanowione zostało w 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Jak my świętowaliśmy?

   Zaczęliśmy od przyjęcia urodzinowego dla Kubusia Puchatka. Były gry i zabawy, niespodzianki oraz  słodycze. Przez cały tydzień uczniowie klas I-III zapoznawali się z opowieściami o mieszkańcach Stumilowego Lasu a także dowiedzieli się jak powstała jedna z najsłynniejszych książek dla dzieci, czyli "Kubuś Puchatek"


  Po wesołej zabawie przyszedł czas na chwilę refleksji a tę zapewniła nam akcja "Czytanie to podróż". Każdy czytelnik mógł zapisać na karteczce samoprzylepnej tytuł i autora swojej ulubionej książki, następnie przykleić do tablicy znajdującej się bibliotece szkolnej. W ten sposób stworzymy naszą własną, książkową listę bestsellerów.  
Top Ten, czyli spis najpopularniejszych książek opublikujemy na blogu. 
Akcja wciąż trwa, zapraszamy więc do zabrania głosu. Przyklej i Ty swoją karteczkę! ;)



  Ostatnia akcją w tym roku były zajęcia plastyczne, w których sprytnie udało nam się połączyć tematykę biblioteczna z halloweenową. W jaki sposób? Robiliśmy zakładki, potworne zakładki, zakładki rodem z horroru. Brzmi strasznie? I o to chodzi! 





  Za kilka dni na naszej stronie umieszczę fotograficzną instrukcję "krok po kroku", tak aby każdy mógł samodzielnie wykonać zakładkę.

piątek, 26 października 2012

Dzień z misiem

     W tym wyjątkowym dniu można się było pochwalić swoim ukochanym pluszakiem. Każdy, kto
 wypożyczył książkę i przyniósł misia, otrzymywał słodki upominek. Oto niektóre dumne właścicielki pluszaka:





czwartek, 25 października 2012

poniedziałek, 22 października 2012

A więc zaczynamy!

Tylko od czego by tu zacząć? Pierwszy wpis bardzo zobowiązuje:)
Nie chcę zanudzać Was zasadami czy  regulaminami, mimo wszystko warto byłoby napomknąć o tym, dlaczego "Kulturalne hulanki i swawole" zostały powołane do życia.
Może więc po kolei:

1. Będzie to na pewno blog z recenzjami książkowymi. Zamieszczane będą tutaj opinie uczniów i nauczycieli, na temat książek, które przeczytali i chcieliby podzielić się swoimi wrażeniami z lektury.

2. Postaram się stworzyć miejsce, w którym przeczytacie i zobaczycie ciekawe, niezwykłe a czasami nawet ekscentryczne zjawiska związane z kulturą. Film? Malarstwo? Komiks? Rzeźba? Muzyka? Czemu nie.

3. Blog może być też dobrym miejscem do opowiedzenia o Waszych dniach spędzanych w szkole. Tych zwykłych i niezwykłych...

4. Po czwarte: z pewnością wymyślimy coś jeszcze:)

Hm... to chyba  byłoby na tyle. Pierwszy wpis za nami.

Etykiety